Monday, January 3, 2011

AMES AMATEUR FIELD TRIAL CLUB


AMES AMATEUR FIELD TRIAL CLUB
GRAND JUNCTION, TN
JANUARY 3-7, 2011
JUDGES:  KENT WALKER AND EDMOND JAMES
REPORTER: JOE WALKER

ALL-AGE

1.         RESTER’S WILD JACK                                 CECIL RESTER
            HOUSE’S RING OF FIRE                              JOE DON HOUSE

2.         ADMIRAL JO’S SHADOW                           DEMPSEY WILLIAMS
            WHITE CHILD LINE                         MASON ASHBURN

3.         BOXWOOD BANDANA                               MICHAEL SHEARS
            RESTER’S MUTUAL FUN                            CECIL RESTER

4.         RESTER’S PROLINE                         CECIL RESTER
            BOXWOOD BLIZZARD                                MICHAEL SHEARS

5.         HIGH BROW CAT                                         JIM SMITH
            CASH                                                              KEN BLACKMAN

6.         RESTER’S FANNIE MAY                             CECIL RESTER
            GAMEMAKER                                               FRED CORDER

7.         SMALL’S PRIME LINE                                 MIKE SMALL
            ROCK ACRE RAMBO                                  FRED CORDER

8.         WILD WING HIGH ANXIETY                      BETTY SHEARHOUSE
            LADY VOLUNTEER (IS)                               BILL SUITER

9.         RW TOOTSIE ROLL                                      DEBRA WHEELOCK
            SMALL’S CD                                                 MIKE SMALL

10.       DELLINGER                                                   FRED CORDER
            PHILLIP’S JUMBO                                        NATHAN PHILLIPS

11.       SMALL’S STORM CLOUD                           MIKE SMALL
            WILD WING LIGHT LADY                           BETTY SHEARHOUSE

12.       WW FIREBIRD                                              EARL CONNOLLY
            ADMIRAL JO’S KATE                                  DEMPSEY WILLIAMS

13.       COLDWATER FLIRT                                    GARY MCKIBBON
            SF BOOTSTRAP                                            EARL CONNOLLY

14.       J. MAPLE JAKE                                             JOE HUGHES
            MAYO’S SILVER CLOUD                            HAROLD MAYO

15.       TANK                                                             KEN BLACKMAN
            AMARIAGE                                                    FRED CORDER

16.       CLEAR FORK RISING STAR                       CHIP MARTIN
            J. MAPLE REMBRANDT                               TESSA HUGHES





DERBY

JUDGES: KEN BLACKMAN AND ROGER GRANT


1.         ADMIRAL JO’S SHADOW                           DEMPSEY WILLIAMS
            COCKELBUR’S TREASURE QUEST           BUBBA SPENCER

2.         BRASS LADY                                                EDMOND JAMES
            GAME TUFF                                                  FRED CORDER

3.         MAC’S WHITE MAGIC                                MAC CONYERS
            GAME SAVER                                               FRED CORDER

4.         SOLAR ECLIPSE                                           EDMOND JAMES
            MAYO’S DARK CLOUD                              HAROLD MAYO

5.         RIVER CITY GAMBLER                               KENT WALKER
            ROCK ACRE RAMBO                                  FRED CORDER                                              

Saturday, January 1, 2011

GEORGIA CHAMPIONSHIPS

GEORGIA FIELD TRIAL ASSOCIATION

WELCOMES YOU TO THE

GEORGIA DERBY CHAMPIONSHIP

AND THE GEORGIA QUAIL CHAMPIONSHIP

DI-LANE PLANTATION

WAYNESBORO, GEORGIA



January 2, 2011



Judges:

Derby:                                             Quail Championship:

Harold Ray, Waynesboro, GA        John Lee, Statesboro, GA

Tim Moore, Colquitt, GA                Freddie Rayl, Sylvester, GA

                      John Ray Kimbrell, Stake Manager



Fish Fry, Tuesday, January 4th, Exchange Club following the days running

Steak Dinner, Wednesday, January 5th, in the Clubhouse, immediately following the days running

Oyster Roast, Thursday, January 6th, at the Clubhouse

Hay is available for $6/bale

Stalls are $5/day

Please see Connie for assistance.

Georgia Derby CH Running Order

1 Bad Prairie Dust Storm PM Quinton Wiseman

 Lester's Snow Games PM Gary Lester



2 Ward's Dan Hawk PM Williams

Erin's Broken Arrow PM Eisenhart



3 Walnut Tree Freightline PM Steve Mills

Lester's Knock Out PM Gary Lester



4 Black Hawk's Pony Express PM Quinton Wiseman

PM Calvary Man PM Bubba Moreland



5 Erin's Brave Heart PM Eisenhart

Kool Whip PM Leisfield/Furney(M)



6 Kiki's Bud Lite PM Bubba Moreland

Lester's SkyWatch PM Lester



7 Eisenhower PM Charles Morton

 Chinquapin Eve PF Gates



8 Manteo Brownie PF Furney/Hurdle

Black River PF Eisenhart



9 Snowy Addition PM Furney/Leisfield

Tiny Tornado PF Gates



10 Sky Dancing Bull SM Gellhaus

Lester's Sky Jam PM Hurdle/Furney



11 Stand the Man PM Gellhaus

Erin's Little River PM Eisenhart



12 Graces White Top PM Furney/Hurdle

Crown Jack Consumer PM FurneyM/Leisfield



13 Chinquapin Spec PM Gates

 Sky Miles PM Hurdle/Furney



14 More Than Words PM Hunter Wilcox

Touch's Green-Day PM Ike Todd



15 Erin's Doc River PM Eisenhart

Touch's Adam Country PM Ike Todd



16 Bush Ranger PM Gates

Conecuch's Black Market PM Hurdle/Furney



17 Quick Silver Magic Man PM Sanderson

Showtime Charlie Chan PM Copeland



18 Shadow's Perfection PM Gates

Touch's Hardime's PM Ike Todd



19 Shadow's Back Talk PM Gates

 Stallion PM Davis



20 Quick Silver Cut Above PM Sanderson

Beckworth Ginger PF Gellhaus



21 Wide Open PM Wilcox

Shadow Oak Mac PM Gates

The Georgia Championship

1Touch's White Out PM Ike Todd


1 Strut PM Davis


2 Survivor's Real Deal PF McClean

Shake's Tag PM Gates


3 Search Light Mac PM Sanderson/Stallings

Fast Forward PF McClean



4  King Cotton PM Gates

4 South's Late Night PM Furney/Hurdle



5 Quick Silver Magic Man PM Sanderson/Stallings

Shell Creek Coin PM Hurdle/Furney



6 White's Twist PM Gates

Traveling Soldier PM Furney/Hurdle



7 Choir Boy PM Stallings/Sanderson

Bodacious PM Furney/Hurdle



8 Broadway Drifter PM Gates

Connor's E-Z Button PM Hurdle/Furney



9 Quick Silver Bearax PM Stallings/Sanderson

Lester's Cobra PM Copeland



10 McKenzie PM Gates

10 L.J. Confidential PM Hurdle/Furney



11 Story Teller PM Furney/Hurdle

Phillips Time Line PM Stallings/Sanderson



12 Phillip's StormLine PM Furney/Hurdle

Distant Shadow PM Gates



13 G I Jane PF Copeland

Iron Stone Jungle King PM Hurdle/Furney



14 Thunder Snowy PF Hurdle/Furney

In The Shadow PM Gates



15 Showtime Charlie Chan PM Copeland

Miller On Line PM Furney/Hurdle



16 Thunderbird Punch Buggy PM Gelhaus

16 Shadow Oak Bo SM Gates





17 Canecuh's Station Black Rock PM Hurdle/Furney

MoHawk Mill Ride PM Warren/Henry



18 Rocking H Roy PM Hurdle/Furney

Phantom Last Time PM Gates



19 Why Wait PM Gates

Dixie Chick PM Furney/Hurdle



20 Chief Two Feathers PM Hurdle/Furney

Waumpum PM Gates



21 White's Solid Reward PM Henry/Warren

Spike Yautepec Marpi PM Latty



22 Rock Wood chief PM Warren/Henry

22 Struttin PM Furney/Leisfield



23 Mucho Yautepec Marpi PM Latty

Zumbro Ace PM Gellhaus



24 Clovis Point Chism PM Furney/Leisfield

Marques Pure Gold PM Henry/Warren



25 Seago Yautepec Marpi PM Latty

Quester PM Warren/Henry



26 Snowy Addition PM M. Furney/Leisfield

Harpeth Valley Hawkeye PM Warren/Henry



27 Outland Super Sam PM Warren/Henry

Sky Dancer Making Time SM Gellhaus



28 Lester's Thunderbird PM Furney/Leisfield

28 Marques Lucky Strike PM Henry/Warren



29 Thunderbird Sky Dancer SM Gelhaus

Ray's Choice PM Warren/Henry



30 Heaven's Elhew Taggert PM Gellhaus

Walnut Tree High Line PM Steve Mills



31 Pure Outlaw PM Gellhaus

S F Cuff Link PM Furney/Leisfield



32 Decision Mker PM Shenker

Class Act Bandit SM Gellhaus