Monday, February 28, 2011

Winner of the 2011National Championship

Touch's Whiteout
with co-owner/handler Ike Todd, co-owner Keith Wright
 and scout Nick Thompson

THE NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIP has been delayed to March 2-6th due to the weather.

U. S. Complete Shooting Dog Association
National Open Shooting Dog Championship
Judges:  Gary Miller & Ray Rinker

Name
B/S
Owner Handler





1
Grousewoods Reese
SM
Brobsts
B. Ecker
1
Bob's Elhew Wendy
PF
B. Phillips
B. Phillips
2
Peace Dale Duke
SM
R. Frisella
R. Frisella
2
Redbud's Bleeding Heart
PF
A. McAfee
T. Bingham
3
Elhew Signature
PM
Kazic
B. Ecker
3
Indian Creek Whitesnake
PM
G. Malzone
G. Malzone
4
Bob's Miller Sue
PF
B. Phillips
B. Phillips
4
Miss Fiber Magee
PF
D. Beauford
D. Beauford
5
Cas Tiny
PF
Castagna
B. Ecker
5
Redbud's Raging River
PM
A. McAfee
T. Bingham
6
Peace Dale Blackjack
SM
R. Frisella
R. Frisella
6
HiRollins Main Attraction
PM
W. Parrott
W. Parrott
7
Richfield Gypsy Rose
PF
Iwasak
B. Ecker
7
Miss Anna
PF
J. Walker
T. Bingham
8
Indian Creek Shine
PM
G. Malzone
G. Malzone
8
Urban's Wicked Tina
PF
Predium
B. Ecker
9
Triple L's Brute
PM
L. Laymon
T. Bingham
9
Raynor's Elhew Lady
PF
J. Raynor
J. Raynor
10
Mask of Zorro
SM
N. Mellon
B. Ecker
10
A Tarheel Sunhawk
PM
R. McGuire
R. McGuire
11
Foxfire
PF
Harris
B. Ecker
11
Triple L's Cate
PF
L. Laymon
T. Bingham
12
Pecan Grove Amen
PM
R. Baker
R. Baker
12
A Tarheel Longshot
SM
R. McGuire
R. McGuire
13
Marshal's Wild Apache
PM
Romeo
B. Ecker
13
Brown Town Snowy River
PM
A. Brown
J. Raynor
14
Chasehill Little Bud
PM
J. Stolgitis
J. Stolgitis
14
Lumber River Buck
PM
P. Culbreth
T. Bingham
15
Portermeadow Elroy
PM
Bush
B. Ecker
15
Merritt's Pearl
SF
T. Merritt
T. Merritt
16
Currahee
PM
J.Kilraine
J. Stolgitis
16
Palmeadow Maddie
PF
R. Poston
J. Raynor
17
Indian Creek Riptide
PM
G. Malzone
G. Malzone
17
Class Act Liz
PF
Warters
B. Ecker
18
Chasehill Molly
PF
J. Stolgitis
J. Stolgitis
18
Say When Bocephus
PM
R. Cooke
T. Bingham
19
Holdem Molly
PF
L. Craig
B. Ecker
19
Merritt's Zackery
SM
T. Merritt
T. Merritt
20
Fieldstone Farm's Clyde
SM
Millett
B. Ecker
20
Brown Town Johnny Reb
pm
A. Brown
J. Raynor
21
Verlene's Ringo Star
PM
V. Stephenson
T. Bingham
21
Sweetpea
PM
W. Simms
J. Stolgitis
22
Lansdale Mike
PM
Craig
B. Ecker
22
Brown Town Wynot Hank
PM
D. Hardison
J. Raynor



The champion is Miller's Clamity Jane Lady handled by Mike Moses.

Runner up champion is Time Line Lane handled by Brian Peterson.

Top qualifying dog was Choirboy handled by Rick Stallings.

 


Masters Shooting Dog Running Order

1. Miller's Atomic Rain Kinkelaar
Bridge's Lake Pat Ray

2. Erin's Foolish Pride Eisenhart
Cox's Arc Fault Cox

3. Morrihill's Carolina Kinkelaar
Cassique's Low Rider Ray

4. Jayhawk Tande
Sugarknowll Snow Warning Eisenhart

5. Gypsy's Elhew Hannah Williams
Barbaro Ray

6. Dogwood Meg Williams
Independence Day Sam Hart

7. Smarty Smith Ray
Hot Topic Kinkelaar

8. Erin's Backstreet Affair Eisenhart
Picken Time Tande

9. Hart's Fancy Dancer Hart
Hardup Road Jessie Ray

10. Hawthorne Big Shooter Tande
Covey Rise's Offlee Amazin Kinkelaar

11. Caladen's Rail Hawk Eisenhart
Seminole Mo Reed

12. Street Sense Williams
Cassique's Boss Ray

13. Nonami's Bobby Jones Pearce
Four Rivers Cover Girl Kinkelaar

14. Phillips Storm Front Williams
Class Act Special Walker

15. Mom's Apple Pie Williams
Class Act Mark Walker

16. Cassique's Blue Ridge Ray
Bye