Sunday, October 30, 2011


OKLAHOMA OPEN CHAMPIONSHIP
Brace   Dog’s Name                                                                            Handler
  1a      Crouse’s White Samurai                     PM                               Mike Crouse
1b        Skydancer’s Makin’ Time                    SM                               Travis Gelhaus
2a        Okie’s Rip                                            PM                               Allen Vincent
2b        Prairie Land Beau                               PM                               Randy Anderson
  3a      Crouse’s Savage Sam                          PM                               Mike Crouse
3b        Capital’s Market Maker                     PM                               Randy Anderson
4a        Raylyn’s High Cotton                           PM                               Allen Vincent
  4b      Push The Limit                                                PM                               Randy Anderson
5a        Elhew Sinbad                                       PM                               Andy Daugherty
5b        Zumbro Molly Mae                             PF                                Travis Gelhaus
6a        Funseeker’s Rebel Man                      PM                               Mike Crouse
6b        Texas Silver Star                                 PM                               Andy Daugherty
7a        Rebel’s High Noon Drifter                  PM                               Allen Vincent
7b        Zumbro Ace                                        PM                               Travis Gelhaus
8a        Forty View Jill                                      PF                                Allen Vincent
8b        Thunderbird Skydancer                       SM                               Travis Gelhaus
  9a      Texas Wild Agin                                  PM                               Allen Vincent
9b        Prairie Land Pride                               PM                               Randy Anderson
 10a     Scooby Doo                                         PM                               Allen Vincent
10b      Heaven’s ElhewTaggert                      PM                               Travis Gelhaus
 11a     Southern Star Jack                              PM                               Allen Vincent
11b      Lester’s Tom Cruise                            PM                               Andy Daugherty
OKLAHOMA OPEN CHAMPIONSHIP
Brace   Dog’s Name                                                                            Handler
 12a     Raylyn’sSkyy                                        PM                               Andy Daugherty
12b      Thunderbird Punch Buggy                  SM                               Travis Gelhaus
 13a     Oak Spring Big Time                           PM                               Allen Vincent
13b      Three Ten To Yuma                            PM                               Randy Anderson
 14a     Westfall’s Cuttin Edge                                    PM                               Andy Daugherty
14b      Pure Outlaw                                        PM                               Travis Gelhaus
 15a     Barshoe Osama Ben                           PM                               Allen Vincent
15b      Dude OfSnowCreek                             PM                               Andy Daugherty
16a      Barshoe Busy                                      PF                                Andy Daugherty
16b      Bittersweet Deluxe                             PM                               Travis Gelhaus
17a      Westfall’s Black Cloud                                    PM                               Andy Daugherty
17b      Duke’s Bella Dancer                           PF                                Travis Gelhaus
 18a     Touch’s Green Day                              PM                               Allen Vincent
 18b     Funseeker’s Rebel Son                        PM                               Andy Daugherty
19a      House’s Snake Bite                              PM                               Andy Daugherty
19b        --BYE--

Champion    Dogwood Meg              PF         Kinkelaar
Runner Up   Miller's Atomic Rain   PF         Kinkelaar

CH Dogwood Meg 

Saturday, October 29, 2011

Winner: Calico's Dyno Mite, PM, owners: D.L.Conicelli, Conshohockin, PA & M.J.Tracy
Handler: George Tracy, Glenville, PA
2nd.: Panther Creek Snapshot, PF, owner: Allen Liner, Livingston, TN
Handler: George Tracy, Glenville, PA
3rd.: Barbaro, SM, owner: Harold Ray, Waynesboro, GA
Hanlder: Doug Ray, Waynesboro, GA.

Winner: Great River Ice, PM. owners: Joaquin & Brian Sanchez, Central Islip, NY
Handler: Mike Tracy, Glenville, PA
Runner-Up: Richfield Silver Belle, PF. owners: Bill & Claudia McNamee, Waccabuc, NY
Handler: Mike Tracy, Glenville, PA

Monday, October 17, 2011

67th Lake States Grouse Championship
Blank Ammo & Manufactured Barrel Guns Only! .32 Caliber or Larger. No Electronic Devises Allowed!
Date : Monday October 24, 2011 * May Start Tuesday If Entries Allow A One Day Deferral.
Location : Gladwin Field Trial Area, Meridith, Mi.
Start Time : 7:45 a.m.
Drawing : Sunday October 23, 2011 @ 7:30 p.m. East Bay Lodge, Prudenville, Mi.
To be run on native Grouse, multiple courses, one hour heats, additional running at the discretion of the judges.
All dogs must have an Open Shooting Dog placement, one hour Michigan Dell Todd Derby placement, or one hour Pennsylvania National Derby placement.
$ 2000.00 Purse * (40 % of Purse will be awarded if there are less than 40 dogs)
Rotating Lake States Bronze Trophy to the winner, plus ribbons, scroll, and certificates to the owner’s of the Winner and Runner-up if named. If a Runner-up is named, purse will be divided 70-30 respectively.
Championship Judges: Dave Hughes, Clearfield, Pa. and Dave D’Hulster, North Street, Mi.
Reporter: Russ Gingrass, Fife Lake, Mi.
Stake Managers: Larry Guild, Bernie Bauman, Tom Vanacek
Open Derby: (30 minute multiple courses) 40 % Divided 50-30-20 ………. $ 55.00
Derby Judges: Eric Naus and Ken Delong
Open Puppy: (20 minutes single course) 40 % Divided 50-30-20 ……………. $ 35.00
Puppy Judges: Richard Wyatt and Bob Grassi
The Open Derby will begin following the Championship, but may start earlier if entries dictate!
The Open Puppy will begin Saturday morning.
Lunch will be available on the grounds daily.
Entries should be directed to Rich Hollister, 2048 N. Everett Rd., Roscommon, Mi. 48653 Phone # (989) 390-7805- E-mail: dunroven1@hotmail.com

Champion: Erin's Kentucky Gambler, Sean Derrig
RU: Rock Acre Rambo, Randy Downs

CH Erin's Kentucky Gambler

The event begins Monday, Oct. 17, at 8 a.m.

Order of running:
1-1 Our Big Bully PM M. Tracy
1-2 Glastonbury Little Bud PM Stolgitis

2-1 Klee's Shooting Star PF M. Tracy
2-2 Richfield Almond Joy PF Stolgitis

3-1 Ragged Hill Danny ESM Jacobs
3-2 Great River Ice PM M. Tracy

4-1 Heritage PM M. Tracy
4-2 Silverback ESM Bembenek

5-1 Excellence In Motion ESM Jacobs
5-2 Richfield Silver Lining PM M. Tracy

6-1 Buffalo Bull PM M. Tracy
6-2 Chiseled In Stone PF J. Tracy

7-1 Iron Lady ESF Stolgitis
7-2 Octavio ESM M. Tracy

8-1 Southbound Strech PM Fino
8-2 Sukara's Come Home Jessie ESF J. Tracy

9-1 Coosawhatchie Chief PM M. Tracy
9-2 Land Cruiser Scout ESM J. Tracy

10-1 Richfield Finnegan PM M. Tracy
10-2 White Spider ESF J. Tracy

11-1 Caladen's Railway Max PM M. Tracy
11-2 Captain Ben ESM Drew

12-1 Serious Threat PM M. Tracy
12-2 Chase Hill Little Bud PM Stolgitis

13-1 Klee's Handsome Hank PM M. Tracy
13-2 Sukara's Grace ESF J. Tracy

14-1 Mt. View Decision PF J. Tracy
14-2 Sugar Knoll Jack PM Fino

15-1 Richfield Silver Belle PF M. Tracy
15-2 Bye


Amateur AA
1) Bad River Domination  Jim La Barge
2) Sage Creek Outlaw  Ray Roberts
3) Capitals High Yield  Brandon Johnson

AA Derby
1) Jet's Star Dancer  Jim Michaletz
2) Airwolf   Jim Michaletz
3) Country Club Butch  Mike Griffin

Shooting Dog
1) Dialing For Dollars  Brandon Johnson
2)No Cat Fiddlin Crude  Gary Ward
3) White Feather Dan Hensley

SD Derby
1) High Dollar Deduction Gary Young
2) Deep Red Black Diamond  Jodie Reece
3)Oklahoma Shamrock  Russ Henderson

Thursday, October 13, 2011

Dogs Name Handler
1a Birch Run Susie Q s f Gingrass
1b River Edge Sadie s f Forman
2a Dateline Sharp Dressed Man p m Minard
2b Wintergreen Cody s m Fancher
3a Pinehills Silent Echo p f Minard
3b Shadyhills Beanie s f Forman
4a Hard Driving Rita p f McCarl
4b Autumns Hot Cocoa p f Chaffee
5a Chip's Charlie Brown s m Forman
5b Needlepoint Tiger Lilly s f Bressler
6a Dunn Rovens Gary s m Chaffee/Hollister
6b Fieldstone Farms Clyde s m Ecker
7a Grouse Hill Dixie p f Forman
7b Call Me Kate s f Merlington
8a Elhew Allegiant p m Chaffee
8b Silver Whip p f Minard
9a Sun Kissed s f Chaffee
9b High Desert Dream p f Forman
10a Cas Tiny p f Echer
10b Vitalis Grouseringer Samiam s m Vitali
11a Chips Uncle Buzzy s m Forman
11b Hifives Rock Solid p m Minard
12a Elhew Signature p m Ecker
12b Autumn Moon p m Chaffee
13a Vitalis Grouseringer Purdy s f Vitali
13b L.B. Horchen s m Forman
14a Dateline Blacklist p m Minard
14b TerHaar's Rouge s f TerHaar
15a Quail Trap Sadie s f Chaffee
15b Texas Cherry Bomb s f Forman
16a Wintergreen Foster s m Fancher
16b Windstar s m Ecker
17a Uppercove Desert Devil s m Forman
17b Needlepoint Emerson s m Bressler
18a Ruby's Shadow s m Wheelock
18b Montera's Rock s m McCarl
19a Ghost Train Liz s f Fruchey
19b Grouse River Sheena p f Forman
20a Blooms Whole Dollar s f Bressler
20b Cooper Mountain Pepsi s f Chaffee
21a Grouse Hill Bell p f Forman
21b Fireside Interesting Linda s f Minard
22a Hunters Clearwater s f Bressler
22b Rowling's Lone Ranger s m Rowling
23a Uppercove Titan s m Forman
23b Bad River Frankie s m Vanecek
24a Wintergreen Max s m Fancher
24b Hifives Magikal Merlin s m Harris
25a Hifives Passin Time p f Minard
25b Grouseriver Ace p m Forman
26a Hard Driving Lucy p f McCarl
26b Ghost Train Whirlwind s f Fruchey
27a Black Face Miner s f Forman
27b 2 T's Ben s m Bressler
28a Baxter's Captain Jack s m Peters
28b TerHaars Elvis s m Terhaar
29a Fireside Drama Queen s f Minard
29b Uppercove Billy Babe s f Forman
30a Moss Meadow Travler s m Chaffee
30b Fireside Dales Shadybanker s m Minard
31a Lake Country Rayden s m Forman
31b Grouse Woods Reese s m Ecker
32a Bodacious Hunter s m Bressler
32b Quail Trap Max s m Chaffee
33a Stars Southern Idol s m Forman
33b Shocka Zulu p m Nettles
34a Grouse Edge Duke s m Forman
34b Bye

CH Wintergreen Max SM Fancher
RU  Moss Meadow Traveler SM Chaffee 
Wintergreen Max

30 entries
1st   Touch's Hard Times   PM     Kinkelaar
2nd  Hot Topic                  PF      Kinkelaar
3rd  Millers Atomic Rain    PF      Kinkelaar

Touch's Hard Times
Millers Atomic Rain

CHAMPION: RJ's Carbon Copy, PM, George Tracy, handler; Alan Linder, owner
RUNNERUP: Our Big Bully, PM, Mike Tracy, handler; Ernie Saniga, owner 

CH Our Big Bully

RJ's Carbon Copy

Wednesday, October 12, 2011

CH Prairieland Pride Bob Cook Owner  Randy Anderson Handler-PM
RU Conecuh’s Station Blackrock- Hurdle-PM

CH Prairieland Pride

National Open Pheasant Championship
Field Trial Held At : Tri Valley Wildlife Area
Date of Trial : October 2011

Brace # Dog Name Breed Sex Handler

1a. Malina's White Matrix Setter F Bill Brown
1b. Erin's Little River Pointer M Sean Derrig

2a. Erin's Doc River Pointer M Luke Eisenhart
2b. Quester Pointer M R Warren

3a. Erin's Dog Soldier Pointer M Luke Eisenhart
3b. Prarie Creek Rocky Pointer M R Warren

4a. CedarOak Joe Pointer M R Downs
4b. Erin's Ky Gambler Pointer M S Derrig

5a. Leet's Little Soldier Pointer M R Downs
5b. *Erin's Broken Arrow Pointer M Luke Eisenhart

6a. Erin's Stoney River Pointer M S Derrig
6b. Ty's Risk Pointer M R Warren

7a. RockAcre Rambo Pointer M R Downs
7b. Erin's Foolish Pride Pointer M Luke Eisenhart

8a. Phantom's Wild Bill Pointer F Luke Eisenhart
8b. Poison Pointer M R Downs

9a. Johnson's Snow Man Pointer M R Downs
9b. Erin's Whiskey River Pointer M S Derrig

10a. Erin's Brave Hart Pointer M Luke Eisenhart
10b. Harpeth Valley Hawkeye Pointer M R Warren

11a. Skip's Desert Hawk Pointer M R Downs
11b. Awsum Angle Setter F Luke Eisenhart

12a. Erin's Black River Pointer M Luke Eisenhart
12b. Survivors Little Bill Pointer M R Downs

13a. Erin's Special Force Pointer M Luke Eisenhart
13b. GameMaker Pointer M R Downs

14a. Rocky Knoll Jackson Pointer M R Warren
14b. GameTime C Pointer M R Downs

15a. Erin's Black Fury Pointer M Luke Eisenhart
15b. Dillenger C Pointer M R Downs

16a. Erin's BackStreet Affair Pointer F Luke Eisenhart
16b. Micro City Sue Setter F Bill Brown

International Pheasant Championship
Field Trial Held At : Tri Valley Wildlife Area
Date of Trial : October 2011

Brace # Dog Name Breed Sex Handler

1a. Erin's Whiskey River Pointer M Sean Derrig
1b. Dellinger C Pointer M Randy Downs

2a. Erin's Special Force Pointer M Luke Eisenhart
2b. Scottish Glory Pointer M Dave Grubb

3a. Erin's Dog Soldier Pointer M Luke Eisenhart
3b. Rock Acre Rambo Pointer M R Downs

4a. GameTime C Pointer M R Downs
4b. Erin's Black Fury Pointer M Luke Eisenhart

5a. Harpeth Valley Hawkeye Pointer M Ray Warren
5b. Poison Pointer M R Downs

6a. Erin's Broken Arrow Pointer M Luke Eisenhart
6b. CedarOak Joe Pointer M R Downs

7a. Erin's Backstreet Affair Pointer F Luke Eisenhart
7b. Hawks Little Doll Pointer F D Grubb

8a. Erin's Follish Pride Pointer M Luke Eisenhart
8b. Hilltoppers Who's Boss Pointer M J Russell

9a. Quester Pointer M Ray Warren
9b. Erin's Little River Pointer M S Derrig

10a. July Joe Setter M Bill Brown
10b. Skip's Desert Hawk Pointer M R Downs

11a. Erin's Stoney River Pointer M Luke Eisenhart
11b. Reba's Second Choice Pointer M Bill Brown

12a. GameMaker Pointer M R Downs
12b. Erin's Doc River Pointer M Luke Eisenhart

13a. Rocky Knoll Jackson Setter M Ray Warren
13b. Erin's Bravehart Pointer M Luke Eisenhart

14a. Leet's Little Soldier Pointer M R Downs
14b. Erin's Ky Gambler Pointer M S Derrig

15a. Malina's White Matrix Setter F Bill Brown
15b. Ty's Risk Pointer M Ray Warren

16a. Phantom Wild Bill Pointer M Luke Eisenhart
16b. Survivors Little Bill Pointer M R Downs

17a. Johnson's Snow Man Pointer M Ray Warren
17b. Micro City Sue Setter F Bill Brown

18a. Geisha Pointer F Dave Grubb
18b. Ausum Angle Setter F Luke Eisenhart

19a. Prarie Creek Rocky Pointer M Ray Warren
19b. Erin's Black River Pointer Luke Eisenhart

Monday, October 10, 2011

2011 Northeastern Open Shooting Dog Championship
RUNNING ORDER
Starts Monday, Oct. 10, 2011
7 a.m., Flaherty Field Trial Area
East Windsor, CT
Judges: Richard Bembenek, Webster, MA
and Gary Miller, Pinehurst, NC
1A. Richfield Finnegan PM  Mike Tracy
  B. Grousewood’s Skeeter SM Matt Basilone
2A. Maple Sugar Nugget PM George Tracy
  B. Maple Valley Cowgirl PF Jeanette Tracy
3A. Land Cruiser Scout SM Jeanette Tracy
  B. Richfield Silver Lining PM Mike Tracy
4A. Enhancement Alice June PF George Tracy
  B. Avalon Creek PF Mike Tracy
5A. Dimeglio’s Bobby PM Matt Basilone
  B. Great River Ice PM Mike Tracy
6A. Grand Heritage Motion SM Jeanette Tracy
  B. High Drive Windstorm PF George Tracy
7A. Fort River Megabucks SM Matt Basilone
  B. Our Big Bully PM Mike Tracy
8A. Octavio SM Mike Tacy
  B. Sukara’s Grace SF Jeanette Tracy
9A. Double Trouble Joe PM Matt Basilone
  B. RJ’s Carbon Copy PM George Tracy
10A. White Spider SF Jeanette Tracy
     B. Written In Stone PF Mike Tracy
11A. Richfield Silver Belle PF Mike Tracy
     B. Triple Nickel Nick PM Matt Basilone
12A. The Lobbyist PM Jeanette Tracy
     B. Southbound Strech PM Fino
13A. The Thrill Is Back PF Jeanette Tracy
    B. High Drive Casey PM George Tracy
14A. Great River Dominator PM Jeanette Tracy
     B. Caladen’s Railway Max PM Mike Tracy
15A. Coosawatchie Chief PM Mike Tracy
     B. Enhancement Trey PM Jeanette Tracy
16A. Klee’s Shooting Star PF Mike Tracy
     B. Fazan’s Stress Free SM Matt Basilone
17A. Chiseled In Stone PF Jeanette Tracy
     B. Calico’s Catch ‘N’ Release PM George Tracy
18A. Klee’s Handsome Hank PM Mike Tracy
     B. Ragged Hill Danny SM Bruce Jacobs
19A. Heritage PM Mike Tracy
     B. Waiting Till Midnight PF George Tracy
20A. Mt. View Decision Maker PF Jeanette Tracy
     B. Calico’s Dynomite PM George Tracy
21A. Buffalo Bull PM Mike Tracy
     B. Big ‘N’ Rich PM George Tracy
22A. Sukara’s Come Home Jessie SF Jeanette Tracy
     B. Great River Class** PF George Tracy
23A. Moonlight Magic** PF George Tracy
     B. Enhancement Tess** PF Jeanette Tracy