Thursday, March 29, 2012

Check this out!!!

Middle Atlantic Championship

Ch - Klee's Shooting Star / PF / Mike Tracy / Andrea Clark
R-U - White Spider / SF / Jeanette Tracy / R. B. Powell

Derby Classic
1st - Dominator's Legacy / PM / Jeanette Tracy / Dillon Shaffer & Ted Foust
2nd - I'm Pistol Pete / PM / Mike Tracy / Earl & Margaret Drew
3rd - Triple G Dominator's Girl / PF / Jeanette Tracy / Bill & Cathy Guffey

Monday, March 26, 2012

Region 4 Amateur Shooting Dog Championship

Hosted by Mingo Sportman Club, Bloomingdale OH
Judges:  Jason Williams and BJ Wright

26 entries
CH-  Erin’s Stone Cutter (PM)- Kevin Stuart O/H
RU-CH  Bittersweet Alibi (PM)- Ralph Gillota O/H

Friday, March 23, 2012

American Derby Invitational Championship

American Derby Invitational Championship
 
Judges: Tommy Davis, Dawson, GA and Allen Vincent, Collinsville, OK
Reporter: Jim Atchison, Caruthersville, MO
Outland Ranch, Broughton, IL

top 12 Derbies based on point system that encompasses 4 Open Derby CH's and qualifying trials throughout North America

CH Touch's Knight Rider; Keith Wright/O, Ike Todd/H
RU Erin's Top Gun: Tucker Johnson/O, Sean Derrig/H

Thursday, March 22, 2012

Pacific Coast Derby CH

 CH Thunderbird Jaxinabox  SM  Gelhaus handler Dave Anderson owner
R/U Champion US Marshall pointer male O/H Larry Floyd 

CH Thunderbird Jaxinabox

Wednesday, March 21, 2012

Armstrong Umbell Endurance Classic

Starts Thursday at 7:30 a.m. at Carpenter and Turkey Track rd. PA State Game Lands 69.

1.River Edge Sadie---SF M.Forman
Upper Cove Billy Babe--SF(in season) S. Forman
2.Ben--SM N.Mellon
Two Acre True Hope--PF R.Richardson
3.Upper Cove Desert Devil--SM M.Forman
High Desert Dream--PF S.Forman
4.LB Horshen--SM M.Forman
Hard Driving Rita-PF J.McCarl
5.Grouse Hill Bell--PF(in season) M.Forman
Grouse Hill Dixie--PF(in season) S. Forman
6.Star Southern Idle--SM M. Forman
Chips Charlie Brown--SM S. Forman
7.Lake Country Raden--SM M. Forman
Grouse River Ace--PM S. Forman
8.Texas Cherry Bomb--SF S. Forman
Chips Uncle Buzie--SM M. Forman

The Southern NE Woodcock Ch.

The Southern NE Woodcock Ch.will begin Friday at 8am,our course order will be Pinetop,Cemetery,Bridge Course and Barber Farm
1a.Centerville Awsum Bill pm Conygham
1b.Richfield Almond Joy pf Stolgitis
2a.Lucky Luke Star sm Ecker
2b.Whynot Chip pm Robbins
3a.Bog Brook Rigby sf Kiesleki
3b.Whynot Belle pf Forrest
4a.Grousewoods Reese sm Ecker
4b.Chasehill Ben Franklin pm Flewelling
5a.Bear River Woodbury pm Clarke
b.Whynot Brady pm Robbins
6a.Cas Tiny pf Ecker
6b.Magic Mist Riley sf Dahl
7a.Grousehill Buck pm Cappocci
7b.Elhew Wilfire pf Breveleri
8a.Field Stone Farm Clyde sm Ecker
8b.Wild Apple Jack pm Doherty
9a.Magic Mist Charlie pm Dahl
9b.Windstar sm Ecker
10a.Elhew Alexandra pf Breveleri
10b.Richfield Stella pf Stolgitis
11a.Sweet Pea pm Smith
11b.Bear River Shea pf Little
12a.American Honey pf Crumlich
12b.Chasehill Little Bud pm Stolgitis
13a.Richfield Silver Lining pm Stolgitis
13b.Jessie pf Smith
14a.Ironlady sf Stolgitis
14b.Cover Charge pm Crumlich
15a.Wiley's Rowdy Shadow pm Hetrick
15b.Whynot Dallas pm Robbins
16a.Magic Mist Bandit sf Dahl

Region 17 Walking Shooting Dog Championship

Region 17 Walking Shooting Dog Championship
Hickman Ranch Grand River, IA

Judges Herman Gracey and Bob Pringle

1. Palmer's Blue Lotto Josh Palmer
Greypointe Gladiador Doug Meyer

2. Sue Brent Hoehns
Brittania Chris Gebhardt

3. Bittercreek Top Grade Frank Schoenborn
Lancelot's Tall Knight Dan Martin

4. Tommy Rocket Paul Roederer
Hard Rappin War Hawk Alan Worth

5. Greypointe Hasta Lavista Doug Meyer
Mississippi Dan Dan Martin

6. Skydancer Skyview Ace Patty/Schoenborn
Big Water Jimmy Wirths

7. Dominator's Gambler Nick Kressor
Big Black Doug Meyer

Tuesday, March 20, 2012

The 2012 All American CH

Winner - Rock Acre Rambo, Fred Corder
Runner Up - House's Ring of Fire, Keith Wright

Leon Shiver Memorial Open Shooting Dog Classic

Leon Shiver Memorial Open Shooting Dog Classic (58 dogs)
Judges: Bruce Mercer, Jonesboro, GA & Bobby Fox, Rome, GA.
3/16/2012, Pat O'Neal Training Grounds, Hatchechubbee, AL.

Winner: Cassique's Blue Ridge, PM, owner: Ray Pinson, Augusta, GA., handler: Doug Ray
2nd. Buffalo Bull, PM, owner: Ernie & Karen Saniga, Nottingham, PA, handler: Mike Tracy
3rd. Klee's Handsome Hank, PM, owner: Roger & Susan Duerksen, Hardeeville, SC, handler: Mike Tracy

Open Derby:
1st. Tennessee Valley Will, PM, owner: J. Moser, Jefferson, TN, handler: George Tracy
2nd. Sinbad's Blue Blood, PM, handler: Jim Tande
3rd. Flying Cloud, PF, handler: Jim Tande

Pacific Coast All Age Championship

Stake All Age
Judges Sean Kelly Ron Bender
Brace Dog Handler
1a White Powder Grip R. Robertson
1b George Jetsun D. Hoke
2a Youngstown Thrillseeker R. Robertson
2b Zumbro's Molly Mae T. Gellhaus
3a Erin's Rough River S. Twer
3b Heaven's Elhew Taggert T. Gellhaus
4a Foxgloves DJ B. Hogan
4b Americus Audibon R. Robertson
5a Thunderbird Skydancer T. Gellhaus
5b Silverado's Blew Biyou R. Robertson
6a Zumbro's Ace T. Gellhaus
6b Dunfur's Plan B D. Favor
7a Idaho's Clean Sweep S. Twer
7b Idaho's Big Chance R. Robertson
8a Idaho's Lucky Strike R. Heaton
8b Southwind Jettset Drifter T. Gellhaus
9a Super Express Hobo Girl S. Twer
9b Duke's Bella Dancer T. Gellhaus
10a Jett E. Mauck
10b Frontline Solid Bat R.Robertson
11a Riverton's Funseek'n Scooter R.Robertson
11b Rickki's Rockin Rick S. Twer
12a Pure Outlaw T. Gellhaus
12b Spectre Benjamin R.Robertson
13a High Ground Jax Jabba L. Steinshouer
13b Pease River Mac R. Robertson
14a Strut's Rambling Man R. Steen
14b Rebel's Debutante R. Robertson
15a Prairie Crude G. Conover
15b Rapidan R. Robertson
16a Thnderbird Pounch Buggy T. Gellhaus
16b Monteo's Ivy R. Robertson
17a Bittersweet Deluxe T. Gellhaus

Pacific Coast Derby Championship

 Pacific Coast Derby Championship

Judges Ron Bender Glen Wiese

Brace Dog Handler
1a Utah Redrock Express R.Robertson
1b Thunderbird Jaxinabox T.Gellhaus
2a Jet to the Moon D.Hoke
2b Jango Fett A.Turley
3a IB Second Hand T.Hansen
3b US Marshall L.Floyd
4a Eri's Rough River S.Twer
4b Prairie Rambler G.Conover
5a Whitey S.Twer
5b In Style D.Hoke
6a Telli T.Gellhaus
6b Prairie Rambling Sampson B.McCardle
7a Zorra S.Twer
7b Java T.Gellhaus
8a Idaho's Lucky Brandi R.Heaton
8b Bones T.Gellhaus
9a Cain L.Floyd
9b Bronco T.Gellhaus
10a Little Willow Aaron R.Robertson
10b bye
Kennel Helper
 
Posts: 13
Joined: Tue Jul 20, 2010 10:36 pm

Monday, March 19, 2012

National Amateur Chukar Shooting Dog Championship

Winner - Saddle up Nonbelievers, owned and handled by Sean Kelly 
Runner Up - Tracer's Memory, owned and handled by Torben Hansen

Sunday, March 18, 2012

Midwest Open Shooting Dog Championship

Midwest Open Shooting Dog Championship

March 19, 2012 Judges: Denny Burgess----Bill Nedeau

1. Over Yonder Hank P/M Terry Smith
Nemaha Freeway P/M Kinkelaar

2. Eispionage S/M Perkins
Blackhawk’s Flight Risk P/M Gearhart

3. Silver Rain P/M Taylor
Ninnescah Trigger P/M Stretz

4. Tall Oaks Cotton S/F Jim Smith
Merrihill Carolina P/F Kinkelaar

5. Hot Topic P/F Kinkelaar
Bocomo Joy P/F Lewis

6. Ninnescah Queen Bee P/F Stretz
Doc’s A Sixgun P/F Taylor

7. White Feather P/M T. Smith
Phillip’s White Lightning P/M Kinkelaar

8. San Jancinto Rex P/M T. Smith
Easy Terms P/M Taylor

9. Cedar Hills Tornado S/M Gearhart
Blackhawk Tex P/M Kinkelaar

10. Lock N Load P/F Stretz
Blaze’s Bad River Flo P/F Wagoner

11. Cove Rise Offlee Amazin P/M Kinkelaar
Happy To Be Home P/M Perkins

12. Buckhearts Diamond P/F Wagoner
Dogwood Meg P/F Kinkelaar

13. Four Rivers Crusader P/F Kinkelaar
Honor Bound P/F Zink

14. Las Amnios Paris P/F Kinkelaar
Slice Bread P/F Perkins

15. Show Stopper P/M Perkins
Undisputed P/M Wagoner

16. Tamaron’s Justice P/M Gearhart
Goshen’s Bull market P/M Wagoner

17. Ninnescah Rambo P/M Stretz
The Insider S/M Kinnelaar

18. Miller’s Atomic Rain P/M Kinnelaar
Wild Cove Cold Front P/M Hailey

19. Max Elhew Gauge P/M Gearhart
Covey Rises Rascal P/M Kinnelaar

20. Wild Cove Heat Wave P/M Hailey
Touch’s Hard Times P/M Kinnelaar

21. Ninnescah Blue P/M Stretz
Merrihill Bravo P/M Taylor

22. Ridge Creek Cody S/M Kinkelaar
Les River Runner P/M Gearhart

23. Du’More Gigolo Cruz P/M Zink
Ninneschah War Paint P/M Stretz

24. Windy Ridge Buck P/M Gearhart
Spectacular Attraction P/M Taylor

25. Ninnescah War Dance P/M Gearhart
Covey Rise Duce P/M Taylor

26. Ridge Creek Jake S/M Brutger
Lawless Playboy Sam P/M Lawless

27. Lawless Liz P/F Lawless
Merrihill Dakota P/F Kinkelaar





Open Derby
Judges: Denny Burgess--Bill Nedeau March 19, 2012

1. Kim P/M Garner
Ray S/M Jim Smith

2. Dancing Bell S/M Kinkelaar
Gus P/M Perkins

3. Ziva P/F Swanson
Pete P/M Stretz

4. Nemaha Roadmap P/M McInteer
Bud P/M Garner

5. Rip P/M Stretz
Star P/M Perkins

6. Rex S/M J Smith
Jackson P/M Kinkelaar

7. Sarg P/M Taylor


Thursday, March 15, 2012

Leon Shiver Memorial Open SD


Central Alabama/Russell County

Leon Shiver Memorial Open SD

Open Shooting Dog

1. Covey Rise’s Offlee Amazing pm Kinkelaar
Sugar Knoll Snow pm Tracy, G & M

2. Ridge Creek Cody sm Kinkelaar
Calico’s Catch & Release pm Tracy

3. Hard Times pm Kinkelaar
Richfield’s Silver Belle pf Tracy

4. Great River Ice pm Tracy
Merrihill’s Dakota pf Kinkelaar

5. Our Big Bully pm Tracy
Atomic Rain pf Kinkelaar

6. Hot Topic pf Kinkelaar
Calico’s Dyno Mite pm Tracy

7. Cuosawatchee Chief pm Tracy, M.
The Insider sm Kinkelaar

8. Rock a Bull pm Tracy, M
Merrihill’s Carolina pf Kinkelaar

9. Klee’s Shooting Star pf Tracy
Crusader pf Kinkelaar

10.Buffalo Bull pm Tracy
Street Sense pm Williams

11.Klee’s Handsome Hank pm M. Tracy
Hartwig’s Girl pf R. Moore

12.Sugarknoll’s Warpaint pm G. Tracy
Jamback’s Miss America pf D. Ray

13.Section Hand pm M. Tracy
C. S. Joe Kidd pm D. Ray

14.Great River Class pm G. Tracy
Hart’s Delight pm D. Ray

15.Talisman pm M. Tracy
Enhancement Alice Jane pf G. Tracy

16.Richfield’s Finnegan pm M. Tracy
Sandhill DOT pf G. Tracy

17.Cassique’s Low Rider pm D. Ray
Big N Rich pm M. Tracy

18.C. S. Pressure Test sm D. Ray
Heritage pm M. Tracy

19.High Drive Rocky pm G. Tracy
Cassique’s Blue Ridge pm D.. Ray

20.Panthercreek Snapshot pm G. Tracy
G. Force pm D. Ray

21.Great River Razor pm M. Tracy
Quickmarksman Wheeler pm Martino

22.Octavio sm M. Tracy
Moonlight Magic pm G. Tracy

23.Maple Sugar Nuggett pf G. Tracy
Sage Surfer pf D. Ray

24.Written In Stone pf M. Tracy
Barbaro sm D. Ray

25.The Wildflower sf M. Tracy
Ice Cold Gladiator pm Martino

26. R.J’s Carbon Copy pm G. Tracy
C. S. Black Market pm D. Ray

27.Erin’s War Creek pm G. Tracy
Cassique’s Amazing Grace pf D. Ray

28.C. S. Fadeaway pm D. Ray
Waiting Til Midnight pm G. Tracy

29.Cassique’s Prodigy pf D. Ray
Highdrive Windstorm pf G. Tracy


Open Derby

1. Enhancement’s Southern Belle pf M. Tracy
Flying Cloud pf J. Tande

2. Will pm G. Tracy
McRee’s Perfect Posture pf McPherson/Wells

3. Red Ryder pm J. Tande
McRee’s Bee Somebody pm McPherson/Wells

4. Misty Acres Kate pf G. Tracy
High Dollar Music pm A. Atkins

5. McRees Abracadrabra pm McPherson/Wells
Sinbad’s Blue Blood pm J. Tande

6. Jill pf G. Tracy
Quail Roost Subpoena pf Wells/McPherson

7. McRee’s Alabama Politics pm McPherson/Wells
Bye


Open Puppy

1. Conway Twiddy pm Copeland
Red Jade pf Arlington/Jones

2. Loretta Lynn pf Copeland
Peaches pf Atkins

3. Prissy pf Jones/Arlington
Jenny pf O’Neall

Wednesday, March 14, 2012

2012 AKC National Gun Dog Championship

2012 AKC National Gun Dog Championship. (124 entries)
Location: Ames Plantation

Champion:
Old School Attitude PF
Handler-
Owner- Justin Martin

Friday, March 9, 2012

SOUTHEASTERN ALL AGE CHAMPIONSHIP

Winner: Survivor's Real Deal, Owned by Howard Brooks, handled by Mark McLean
Runner Up - Lester's Storm, Owned by Dr.'s Ron & Davey Deal, handled by Lee Phillips

Wednesday, March 7, 2012

Eastern Open Shooting Dog Championship


Judges: Tommy Stargell & Ivan Clark

Eastern Open
Shooting Dog Championship
March 5, 2012



1. Big ‘N Rich PM Mike Tracy
Fazen’s Stress Free SM Matt Basilone

2. Chasehill Little Bud PM John Stolgitis
The Lobbyist PF Jeanette Tracy

3. Written in Stone PF Mike Tracy
White Spider SF Jeanette Tracy

4. Lady Luck ` PF Tom Brigman
Enhancement Trey PM Jeanette Tracy

5. Our Big Bully PM Mike Tracy
Double Trouble Joe PM Matt Basilone

6. Brown’s Tiger PM Brown/Malvin
Klee’s Shooting Star PF Mike Tracy

7. Dimeglio’s Bobbi PM Matt Basilone
Heritage PM Mike Tracy

8. Grousewood’s Skeeter SM Matt Basilone
Chiseled in Stone PF Jeanette Tracy

9. Klee’s Handsome Hank PM Mike Tracy
Sukara’s Come Home Jessie SF Jeanette Tracy

10. Ford River Megabucks SM Matt Basilone
Great River Ice PM Mike Tracy

11. Tom Tom PM Tom Brigman
Buffalo Bull PM Mike Tracy

12. The Thrill is Back PF Jeanette Tracy
Calico’s Touch of Class PF Mike Tracy

13. T.S. Steel Force PM Matt Basilone
Great River Razor PM Mike Tracy

14. Enhancement Tess PF Jeanette Tracy
Long Shot PM Tom Brigman

15. Section Hand PM Mike Tracy
Land Cruiser Scout SM Jeanette Tracy

16. Great River Dominator PM Jeanette Tracy
Coosawhatchie Chief PM Mike Tracy

17. Grand Heritage Motion SM Jeanette Tracy
Black River PF Tom Brigman

18. Avalon Creek PF Mike Tracy
Fazen’s Delight SF Matt Basilone

19. Richfield Silver Belle PF Mike Tracy
Maple Valley Cowgirl PF Jeanette Tracy

Eastern Open
Derby Classic
March 8, 2012


Judges: Lee Flanders & Johnny Lewis

1. Easy Motion PM Mike Tracy
Rock The House PM Matt Basilone

2. Porter Meadow Bette PF Pat Casey
Serious Investment PM Mike Tracy

3. Covey Up Woody PM Jeanette Tracy
Ironstone King’s Ransom SM Eli Richardson

4. Blue SF Pat Casey
I’m Pistol Pete PM Mike Tracy

5. Annabelle PF Bill Pellechia
Dominator’s Legacy PM Jeanette Tracy

6. Attitude’s Iron Will SM Mike Tracy
Steel City Maven PF Matt Basilone

7. Silver Hill Suzie Q PF Pat Casey
Covey Up Nate PM Jeanette Tracy

8. Brown’s Bud PM Brown/Malvin
Blaze’s Isis PF Mike Tracy

9. Ruffwing Destiny SF Jeanette Tracy
Ironstone Rolex SM Eli Richardson

10. Jetsetting Jenny PF Mike Tracy
Silver Hill Big Brute PM Pat Casey

11. Calico’s Touch of Class PF Mike Tracy
Deerfield Belle PF Matt Basilone

Tuesday, March 6, 2012

Region 17 Shooting Dog Championship

Region 17 Shooting Dog Championship – Oliver Ranch at Eureka, KS Starts Friday March 9, 2012
Judges: Gary Young, Lawton, OK and Stan Truska, Lincoln, NE

1. Nemaha Roadmap PM Pat McInteer
Ninnescah Davis PM Richard Steckley

2. Barkers Big Coon SM Bob Barker
Westfalls Quick Gold PF Bill Westfall

3. Youtoo ISM Don Beauchamp
Stylish Victor PM Tom Curtsinger

4. Lawless Liz PF Jim Lawless
Westfalls Cutting Edge PF Westfall

5. Greypointe Gladiador PM Doug Meyer
No Cat Black Crude PM Gary Ward

6. Jericho ISM Beauchamp
Travelers Prairie Sioux SM Greg Sand

7. Lawless Playboy Sam PM Lawless
Funseekers Rebels Son PM Stan Haag

8. Sun Storms Reign SM Greg Morgan
Topps First Erector Sam PM Luke Topp

9. Oak Grove Pacemaker PM Doug Reisner
Sara of Snow Creek PF Haag

10. Reeds Rockin Miranda PF Greg Reed
Stylish Stinger Bee PF Curtsinger

11. Warjam Ricci Ricardo PM Dave Merritt
Lampost Ben Hur PM Garvin Collins

12. Fairway Bob SM Don Kimble
Westfalls Black Cloud PM Westfall

13. Hortins Sir Arthur Eaton PM LG Barnard
Ninnescah Trigger PM Steckley

14. Easy Terms PM Vagas Mathiesen
Tommy Rocket SM Paul Roederer

15. Les River Runner PM Mitch Solt
Du’more Gigolo Cruz PM Barnard

16. Ninnescah Nicole PF Steckley
Gailens Lotto Kipp PM Shannon Shields

17. Cedar Hills Tornado SM Charles Aspensen
Tamerons Justice PM Ivan Breckenridge

18. Additions Attitude PM Luke Topp
Ninnescah Rambo PM Steckley

19. Ninnescah Nightengale PF Steckley
Wards Rockin Robinhawk PF Ron Ward

20. Hell Creek Kate PF Stan Wint
Wards Danhawk PM R Ward

21. Oak Grove Gingersnap PF Reisner
Ninnescah Queen Bee PF Steckley

Missouri Open Shooting Dog Championship

Sportsman's Association Grounds, Grove Springs, Mo.
March 6- Conclusion

Brace 1
Our Jane Petey PM T. Smith
Sunstroke SM J. Hailey J. Hailey

Brace 2
Wild Covey Heatwave PM King/Kemna J. Hailey
Merrihill Bravo PM Thomas E. Taylor

Brace 3
Easy Terms PM Mathiesen/Looby E. Taylor
San Jacinto Rex PM T. Smith

Brace 4
Silver Rain PM Gall E. Taylor
Honor Bound PF Zink D. Zink

Brace 5
Gin Creek Onyx PF Mills J. Herriage
Du’More Gigalo Cruz PM Snyder D. Zink

Brace 6
Oklahoma Credit Card SM Bates V. Moore
White Feather PM Hensely T. Smith

Brace 7
Blackhawk Tex PM Malloley S. Kinkelaar
Hailey’s Another Dollar PM J. Hailey J. Hailey

Brace 8
Over Yonder Hank PM T. Smith
The Insider SM Fort S. Kinkelaar

Brace 9
Wild Covey Coldfront PM J. Hailey J. Hailey
Serious Jack PM Stiopta E. Taylor

Brace 10
Covey Rise Offlee Amazin PM Hertz/Morgan S. Kinkelaar
Max Jack’s Tot PF Dowell J. Herriage

Brace 11
Stormin Steely Dan PM Davis J. Herriage
Merrihill Dakota PF Harang S. Kinkelaar

Brace 12
Otter Creek Hope PF (IS) McClanahan/Jackson J. Herriage
Bocomo Joy PF R. Lewis R. Lewis
Brace 13
Dogwood Meg PF Watkins/Nawley S. Kinkelaar
Southern Grace PF (IS) Gentile V. Moore

Brace 14
River City Sammie PM Hainline G. Hazelwood
Les River Runner PM Solt H. Gearhart

Brace 15
Tamaron’s Justice PM Breckenridge H. Gearhart
Rock Acre Lonestar PM Gage S. Kinkelaar

Brace 16
Ridge Creek Cody SM Brutger S. Kinkelaar
Espionage SM Raikos S. Perkins

Brace 17
Phillips White Lightning PM Malloley S. Kinkelaar
Ninnescah Trigger PM Steckley C. Stretz

Brace 18
Carol’s Elhew Goldie PF (IS) Beverly J. Herriage
Las Amnios Paris PF Bush S. Kinkelaar

Brace 19
Cedar Hill’s Tornado SM Aspenson H. Gearhart
Touch’s Hard Times PM Roswech S. Kinkelaar

Brace 20
Lock N Load PF Reynolds C. Stretz
Skin PF Graham G. Hazelwood

Brace 21
Ninnescah Wardance PM Solt H. Gearhart
Lawless Playboy Sam PM Lawless J. Lawless

Brace 22
Millers Atomic Rain PF Rosenburg S. Kinkelaar
Ninnescah Liberator PM Steckley C. Stretz

Brace 23
Lawless Liz PF Lawless J. Lawless
Max Elhew Gauge PM McWilliams H. Gearhart

Brace 24
Ninnescah Queen Bee PF Steckley C. Stretz
Showtimes Juliet PF Copeland S. Kinkelaar

Brace 25
Showstopper PM Davis S. Perkins
Nemaha Freeway PM Roswech S. Kinkelaar

Brace 26
Ninnescah Warpaint PM Steckley C. Stretz
J’s Doc SM Elms S. Perkins

Brace 27
Hightail Cowboy PM Swadley J. Hailey
Coveyrise’s Rascal PM Rosenburg/Morgan S. Kinkelaar

Brace 28
Island Grove Revenge PM Prewitt S. Kinkelaar
Frankenstein PM Hanson J. Wagoner

Brace 29
Four River’s Crusader PF Smith/Schrum S. Kinkelaar
Prairie River Ike PM Duncan G. Hazelwood

Brace 30
Windy Ridge Buck SM Watson H. Gearhart
Blazes Bad River Flo PF Wagoner J. Wagoner

Brace 31
Hollywood Buddy PM Schultz R. Schultz
Goshen’s Bull Market PM Hanson J. Wagoner

Brace 32
Sliced Bread PF Craven S. Perkins
Blackhawk’s Flight Risk PM Meyers H. Gearhart

Brace 33
Blazing Glory PF Wagoner J. Wagoner
Ninnescah Blue PM Steckley C. Stretz

Brace 34
Merrihill Carolina PF Prewitt S. Kinkelaar
Undisputed PM Wagoner J. Wagoner

Brace 35
Doc’s A Sixgun PF Anderson E. Taylor
Buckheart’s Tomahawk PM Olson J. Wagoner

Brace 36
Hot Topic PF Sands S. Kinkelaar
Happy To Be Here PM Mattingly S. Perkins

Masters Open Shooting Dog

Champion Nonami's Swift Current Ray Pearce
RU Hot Topic Shawn Kinkelaar

Texas Open CH

27 Entries
Judges Dr Jim Mills and Gary Ward
McFarlin Ingersoll Ranch
Inola, OK

CH Millers Happy Jack Owned by Scott Griffin and handled by Randy Anderson
RU Ch Elhew Sinbad owned by Stan Howton and Rob Butler and handled by Andy Daugherty
CH Millers Happy Jack